Skip to main content
Cluden Park
Hall of Fame

Hall of Fame

2020 SHIRANDA Mrs D. Zarb & Mr J.H Manzelmann, John Manzelmann (trainer)
2019 THE HARROVIAN T W Hedley, Ms J Hedley, W G Massingham, S C Massingham, Miss T L Clark, T J Braund, I G Johnson, Miss D P Massingham & C R Massingham, Stephen Massingham (trainer)
2018 LADY SKILLS Mrs D L Geaney
2017 CHIVADAHLII D M & Mrs L A Harms, Mrs K Galligan, M Mccarthy, R J Weston, N W Weston, D K Berigan & Tbar (Manager: N G Galligan)
2016 OUTRAGED A J Meads
2015 HONEY TOAST  B Currie,  R Rice,  B Facer, L Taylor, M Webster, Mrs T Collins, Mrs E Long,  D Simon,  B Thomsen, D Thomsen, Gladstone Racing, R Van De Velde, J Price, B Collins, J Miller, B Grills, N Price
2014 PAYTEEVEE J H Manzelmann, A L Black, L Jervis & J D Manzelmann
2013 MORE MORE MORE  J H Manzelmann & J D Manzelmann
2012 WRITER Mrs L E Wedmaler
2011 HUSSONATOR D Piper, R Bean, J. R. Bean, N S Peare, D Pearce, S. Naumann, CF Emblen, R B Elms
2010 TORA TORA TORA Avil Park Racing Syndicate (Mgr: B Webb)
2009 FLYING TEST J.H Manzelmann, Ms S.A Manzelmann, J.D Manzelmann, D.F Erricker, S R Stanley, P I Rule, M G Murtagh &  Ms I.J Lemmon
2008 DINI WHO  B N J Crear, Ms R A Milburn, A P Pianta, B D Maidment, D J Crawley & C R Gree
2007 LEGAL BREIF G Taylor 
2006 SNIPPETY SNIP J Dwyer, D. Young, B Fisher, D Dreger & D Dwyer
2005 AWESOME WARRIOR J Rozos, J Matosin, B Rule, K Rivett, S Key, Mrs R.Kennedy, L Chaloner, G.Glazebrook & T Benson
2004 SNIPPETY SNIP J. Dwyer, D Young, B Fisher, D. Dreger & D Dwyer
2003 FOREST PRIDE G J & D F Wheeler
2002 PARTY KING (NZ) B J O’Shea, B.A. Barclay, W. Hanly, C.R. Cater, L.J. Milton
2001 PARTY KING (NZ) B . O’Shea, BA Barclay, W Hanly, CR Cater,  L J Milton
2000 PARTY KING (NZ) BJ O’Shea, BA Barclay, W Hanly, CR Cater,  LJ Milton
1999 ONCE UPON A CRIME Mrs R Ahern
1998 CHAPPEL DANCER WE & Mrs C A Small, Mrs D E Edmonds
1997 ONLY CHANCE J A Bell
1996 HARVEY’S GOLD A West
1995 HANDIWORK R S. & Mrs J E Ind
1994 SEATTLE GLEAM (NZ) L Ilett, R White, M Spina, D Check, J Conroy & Miss C Baker
1993 FULMAR (NZ) R B Marsh, R C Montgomery, K D Augie,  S L H Mathews, D D Rishworth & F J Lewis
1992 TRAVELLING TELLER Double Six Syndicate (Mgr. G. C. Paterson)
1991 GIFT MAN G. J. Hallam, A J Mooney, F K Hornby, R D Pack,  D Harrison & T Butts
1990 UNIQUE MEMENTO E M Meldon, D Norton, A Carrol
1989 HOLMEBROOK J Graham, M & D Peoples, D Winter, J McDonald, & P Anderson
1988 LOST VALLEY J Wardrobe & A Evans
1987 SIMPLE MELODY D & R Farquhar
1986 KING CHABYLON J Roac, L Bridges, K & B Mason, & I Perel
1985 KING’S PROMISE (NZ) T P Collingwood
1984 CREWSHADE A L Atkinson
1983 BALKAN SECRET J C & R M Bartlett
1982 ELAKBAR Mr & Mrs P Duff
1981 SUPER CAVALIER C L Krogh, J F Cain, J Nehmer, A Hope & W Ryland
1980 CHARRED G Glendinning & R Heyden
1979 GONEROMAN Mrs E A Dayes
1978 MARRONE I G & S F Birch
1977 GIPSY PIPER Mrs L Russell
1976 HEZA SWEETI F H Dwyer
1975 NAMDRAE L Piva, G Eardman & P Tapiolas
1974 KOBE PARK A P Coleman
1973 EASTERN PRINCE Mr & Mrs C Crespan, Messrs. A A Brown & J Damastas
1972 GALAHAD E C Anderson
1971 NEVER OUT K R Hayes
1970 BROADWAY BOY Mr & Mrs R. Jarvis
1969 ZAROOK CWallace
1968 INVICTUS Mr & Mrs. C K Carmody
1967 INVICTUS Mr & Mrs C K Carmody & Miss R Carmody
1966 BRAVE BORDERER Mr & Mr. J Delaney
1965 SHAHGUL R Brownson & M.Weinheimer
1964 BOOBERANA D G Ware
1963 ROLANO’S GIFT Mrs R. P Arndel
1962 SUN IDOL J E Lowe & J Leonardi
1961 BIG BEN J C Elliott
1960 KING BURNEY E J Wagner
1959 ROMANYAIR G Cary
1958 PROFAST H Clarkle
1957 SKANDA W H Cater & C D Wehlow
1956 EARLMORAY W J Whitehead
1955 HONEST JIM W J Whitehead
1954 LEGAL LAW F W Searle
1953 KANIERI F P Dillon
1952 BUZZARD’S BAY W F Chapman
1951 KOORANA R Anderson
1950 YOORANA R. Anderson
1949 WEE DUNCAN W F Stanely
1948 BERTRAND B Robinson
1947 HERBERT RIVER R L Atkinson
1946 BUZZ FOX J Tyrell
1945 THUMBS UP H Clarke
1944 BROWN DRAGON T L Heatley
1943 SOCIAL TOPIC W Long
1942 YELLOWMAN W J Lang
1941 SOCIAL TOPIC W Long
1940 GUNFELT A Anderson
1939 SPLIT EM A Hulme
1938 GLEN’S SPEAR A C Williams
1937 WINDOO LADY Beak & Napier
1936 STERNULA W E Harris
1935 GARBO Est J F Marsden
1934 TRE ENIS J Keegan
1933 PRINCE HIGHFIELD R Thomas
1932 NORTHERN KING A E Beak
1931 GLASS BALLOON N Casey
1930 PRINCE ITYS D O’Malley
1929 POLICASTRO A C Williams
1928 WENONAH A R Tyrrell
1927 BROADSOUND P Sherry
1926 BERNESK D McInnes
1925 CAVALLY W Bates
1924 WHEATFIRE F J Hill
1923 CHANNEL KING A E Smart
1922 BALLYSHANNON H J Atkinson
1921 KEWPIE J S  Love
1920 MISS ANTOINETTE H J Atkinson
1919 FLASHETTE J D O’Leary
1918 NOJAH H Barratt
1917 KENLIC D McInnes
1916 YUMA W H Carter
1915 BUNDERS S Johnson
1914 ELECTRICWIRE J McTavish
1913 ELECTRICWIRE H Alman
1912 MAD JACK E A Kingsbury
1911 COMFORTER F Bonner
1910 PALETTE (E) J S Love
1909 FONDLE E T Brennan
1908 CZERNY G V Pery
1907 RIVULET H. A. Hawthorne
1906 HIS LORDSHIP W. Swailes
1905 COLONEL PLUMBER McDonald
1904 WHITEBAIT M F Ramsay
1903 SMITH H Lavery
1902 ARAXES

G W Clayton

1901 OHIO J McEwan
1900 LONGFORD A Wills
1899 COME AGAIN P. Erskine
1898 MALULA H English
1897 WATERLOO S Hobson
1896 LORDMARIAN J Card
1895 DONIZETTI E Monahan
1894 RAINBOW G Storer
1893 BLYTHWOOD J J Blacklock
1892 TALKATIVE W Flynn
1891 CILDUS D Symes
1890 JACK SHEPHERD P Tolano
1889 WARDEN P Hannan
1888 MENELAUS D Symes
1887 WOOLONGONG E Monahan
1886 CHELSEA J J Byrnes
1885 PETRONEL J P Jost
1884 ELLINGTON R F Kelly